Žen trpících vypadáváním vlasů na světě stále přibývá, avšak o tomto problému se mluví v souvislosti se ženami mnohem méně, než je tomu u mužů. Proč tomu tak je? Za prvé, u žen většinou nedochází k celkovému plešatění a za druhé, většina odborníků se domnívá, že stav je "jen" přechodný. Existuje sedm nejčastějších příčin, proč k tomuto jevu dochází.
- Nízká hladina železa: Nedostatek železa a anémie může způsobit vypadávání vlasů. Pro zjištění, zda se skutečně jedná o tento problém, je potřeba udělat krevní testy a až poté můžete sáhnout po nějakém suplementu (doplňku stravy). Konzultace s lékařem je však nutná, protože i příliš mnoho železa organizmu škodí.
- Problémy se štítnou žlázou: Může jít o sníženou anebo zvýšenou funkci štítné žlázy - oba problémy způsobují vypadávání vlasů. Zvýšená funkce navíc i jemné a křehké vlasy. Pokud se diagnóza potvrdí, léčba pomocí medikamentů je nutná.
- Nízká hladina estrogenu: Mnoho žen zaznamenává problémy s padáním vlasů v období menopauzy a po ní, kdy hladina tohoto hormonu výrazně klesá. Je mnoho doplňků stravy, které období menopauzy pomáhají lépe zvládnout, ale i v tomto případě je vhodná návštěva lékaře. Pomůže také změna životního stylu a jídelníčku.
- Hormonální změny v těhotenství: Podobně na tom mohou být i čerstvé maminky, které ztrácejí určitý počet vlasů v prvních šesti měsících po porodu. Děje se tak z důvodu, že se estrogen v organizmu opět dostává do normálu. V zásadě to,co vypadá jako vypadávání vlasů, je proces, jakým se tělo dostává do "původního stavu". Někdy však může dojít k nadměrnému vypadávání vlasů a vzhledem ke kojení je lepší se poradit s lékařem. Současně vydatná a zdravá strava urychlí proces regenerace.
- Stres: Tento jev vysvětluje mnohé náhlé ztráty vlasů. Vypadávání vlasů se objevuje zhruba dva až tři měsíce po překonání silného stresu, a to i následkem operace, nemoci atd. Rovněž sem můžeme počítat i "stres" organizmu po porodu.
- Užívání léků: Vedlejším účinkem mnohých léků může být vypadávání vlasů. Pokud se tak děje, konzultujte jejich užívání u svého lékaře, příp. požádejte o alternativu.
- Předávkování vitaminem A nebo selenem: Nedostatek vitaminu A nebo selenu může způsobit vypadávání vlasů rovněž i jejich nadbytek způsobené předávkováním. Buďte proto opatrní při užívaní multivitamínových preparátů. Vitamin A i selen jsou ve větším množství toxické.